Rocky4

Nauki pobierać można od Steve’a Jobsa, Martina Luthera Kinga albo Dalajlamy. Niewiarygodne, ale można też od Rocky’ego – tak, tak, dokładnie mam na myśli ten film, z Sylvestrem Stallone w roli głównej.  Niedawno wyświetlono w telewizji po raz kolejny Rocky IV. Film mnie wciągnął, zresztą jak zwykle, bo oglądałam go już kolejny raz. Zastanawiałam się, dlaczego? Odkryłam, że film, wbrew pozorom, jest bardzo pouczający!

Pokazuje, jak osiągać swoje cele.  Zainspirował mnie do zebrania kilku najważniejszych lekcji w tym temacie.

 1. Twoje cele muszą być konkretne. Naprawdę konkretne. I jak najdokładniej sprecyzowane.
 2. Cele powinny stanowić dla Ciebie wyzwanie, ale jednocześnie powinny być możliwe do osiągnięcia.
 3. I dopasowanie do Twoich możliwości, predyspozycji, talentów itp.
 4. Nie koncentruj się na swoich słabościach. Wręcz odwrotnie – rozwijaj to, w czym jesteś mocny.
 5. Aby zrealizować cele, potrzebujesz motywacji. Będziesz bardziej zmotywowany do ich realizacji wtedy, gdy będą one dla Ciebie ważne i zgodne z Twoimi wartościami. Każda zmiana wymaga pracy, więc lepiej jest pracować na coś, co ma dla Ciebie wartość.
 6. Nie przesadź z liczbą celów, które chcesz zrealizować w jednym czasie – pamiętaj, aby nie było ich więcej, niż 3.
 7. Określ, po czym poznasz, że osiągnąłeś swoje cel? Jakiej zmiany oczekujesz?
 8. Narysuj te cele! Pamiętaj, że czego nie można narysować, nie można też wdrożyć.
 9. Opracuj plan działania, w jaki sposób chcesz cele zrealizować. O celach nie wystarczy tylko myśleć, trzeba zaplanować ich realizację krok po kroku.
 10. Określ kamienie milowe w swoim planie działania. Ich osiąganie będzie stanowić dla Ciebie dodatkową motywację i potwierdzać, że idziesz w dobrym kierunku.
 11. Pomyśl o wszystkich przeciwnościach, jakie mogą Cię spotkać na drodze do realizacji celów. Opracuj plan i sposoby na to, jak sobie z nimi poradzisz.
 12. Mów o swoich celach głośno. Powiedz o nich wszystkim osobom, które są dla Ciebie ważne. Będzie Ci trudniej wycofać się z ich realizacji.
 13. Znajdź kogoś, kto będzie dla Ciebie wsparciem w realizacji celów. Potrzebujesz kogoś, kto Cię zmotywuje w trudnych chwilach.
 14. Tu przytoczę scenę z filmu. Dla Rocky’ego taką rolę pełnił jego trener. Kiedy w trakcie walki Rocky stwierdził, że widzi potrójnie, ten nie pozwolił mu się poddać i natychmiast znalazł wyjście z sytuacji. Powiedział: „Wal tego w środku”. Takie wsparcie jest potrzebne każdemu!

 15. Pamiętaj, aby nie zmuszać się do realizacji celów. I żeby realizacja celów nie stała się Twoją obsesją. Płać za swoje cele taką cenę, na jaką te cele zasługują. Nadmiar stresu nie przybliży Cię do ich realizacji – wręcz odwrotnie, bardzo szybko wpadniesz w stare nawyki.
 16. I oczywiście dąż do doskonałości, ale pamiętaj, że czasami wystarczy być zadowalająco dobrym.