WywieranieWplywu mini

Z moich obserwacji wynika, że w miejscu pracy ludzie bardzo często żyją w przekonaniu, że nie mają na nic wpływu. Nie przekazują pomysłów swojemu szefowi, bo przecież on i tak nie weźmie ich pod uwagę. Nie proszą o pomoc współpracowników, bo przecież tamci i tak odmówią. Nie wychodzą z propozycjami zmian, bo i tak nikt się tym nie zajmie. Narzekają, że nic nie wiedzą o tym, co dzieje się w firmie, bo przecież nikt im nie powiedział.

 

Ocena pracownicza miniDużo się zmienia w ostatnim czasie w kwestii podejścia do oceny pracowniczej. W większości organizacji mamy jednak nadal do czynienia ze „zwykłą” oceną pracowniczą, która wzbudza dużo emocji – zarówno w grupie oceniających, jak i ocenianych. Przeprowadzenie dobrej oceny pracowniczej nie jest łatwą sztuką. Poniżej 4 punkty, na które moim zdaniem należy zwrócić uwagę, poszukując m.in. korzyści z oceny.

Otwartość

Oczywiste jest, że dla powodzenia oceny niezbędna jest otwartość obydwu stron. To, na co chciałam zwrócić uwagę, to perspektywa. Przełożony powinien porównywać osiągnięcia pracownika z tym, czego oczekiwał i na co się z pracownikiem umawiał, a nie z osiągnięciami innych pracowników. Każdy pracownik wnosi inną wartość i realizuje inne zadanie. Nie ma potrzeby, aby cała załoga znalazła się w grupie Top Performers – nie tylko takich pracowników organizacja potrzebuje, o kosztach ich utrzymania nie wspominając.

AMCNET przemyslenia mini

 

Ponoć to, czego nam najbardziej dzisiaj brakuje, to czas na… refleksję. I nieważne, o jakim aspekcie naszego życia mówimy. Doskwiera nam brak czasu na przemyślenie spraw, działań, decyzji, podejścia itp.

Zachęcam do tego, aby umówić się raz na tydzień na godzinne spotkanie z samym sobą i podsumować wszystko, co się wydarzyło. Można oczywiście skorzystać z pomocy – do ściągnięcia poniżej:

Planer – spotkanie z samym sobą

 

  

AMC wymowki miniWymówki – od czasu do czasu zdarzają się każdemu. Stwierdzenia typu „nie mam czasu”, „jestem za stary”, „nie mam odpowiedniego doświadczenia” albo „nie potrafię” są nieodłącznym towarzyszem naszego życia, szczególnie w sytuacji, gdy chcemy się podjąć realizacji nowego zamierzenia.

Poniżej spisałam 6 pytań, które warto, abyś sobie zadał w chwili, gdy dopadają Cię wymówki. Szczere odpowiedzi na nie pozwolą określić priorytety i odzyskać motywację.

Pytanie 1: Czy to jest Twoja prawdziwa pasja?

Realizacja tego, co stanowi Twoją prawdziwą pasję, przychodzi łatwiej. Jeżeli zmuszasz się do robienia czegoś, to pewnie wiesz z doświadczenia, że motywacja bardzo szybko znika.

Marzenia mini

 

 

 

Zacznij spełniać swoje marzenia. Od czego zacząć? Od ich spisania.

Do pobrania: Moje marzenia

 

 

 

 

AMCNET kadry blog miniKadra średniego szczebla odgrywa kluczową rolę w organizacji, nie tylko w trakcie wdrażania zmian. Dlaczego? Bo jest naturalnym łącznikiem pomiędzy tzw. „górą”, czyli kadrą zarządzającą  z poziomu strategicznego, a pracownikami. Niestety, często bywa zaniedbywana, również w sensie rozwoju kompetencji, i pozostawiona sama sobie. Jak ma zatem stać się orędownikiem zmian, gdy zazwyczaj jest tak, że to „góra” coś wymyśla, a kadra średniego szczebla ma to po prostu wdrożyć? Pojawia się uczucie niepewności. Niepewność nie jest niczym szczególnym w zmianie – wręcz odwrotnie, jest zupełnie naturalna. Można zdefiniować ją krótko jako obawę o wyniki zmiany, w tym również o własną pozycję. W tolerowalnej dawce niepewność może działać na korzyść, ponieważ mobilizuje do działania. Ale z niepewnością jest tak, że ludzie jej nie lubią i dążą do jej redukcji. Poniżej 5 wskazówek, jak możemy pomóc kadrze średniego szczebla w redukcji niepewności w sposób kontrolowany.

Zaangażuj w tworzenie zmiany

Aby zmianę udało się efektywnie wdrożyć, kierownicy muszą zrozumieć cele i potrzebę zmiany. Muszą znać odpowiedź na takie podstawowe pytania, jak na przykład, jak zmiana wpłynie na całą firmę? Jak zmiana wpłynie na ich zespół? Co będą z tego mieć?

ANCNET wizja miniO wizji i jej znaczeniu w zarządzaniu powiedziano już chyba wszystko. Dobrze sformułowana, inspirująca i ambitna wizja to podstawa stworzenia zespołu. Jeżeli Twoi pracownicy nie wiedzą, w jakim kierunku zmierzają, to nie oczekuj od nich proaktywności, a tym bardziej kreatywności.

Sama wizja oczywiście nie wystarcza, aby zespół był kreatywny. Czego zatem potrzebujesz? Wyrwania ludzi ze strefy komfortu – znawcy tematu mówią, że najlepszą drogą do innowacji są ograniczenia. Jeżeli ludzie nie czują się z czymś dobrze, będą próbować to zmieniać. A skoro działanie według dotychczasowych schematów nie pomaga, to nie pozostaje nic innego, jak pobudzić swoją kreatywność.

ANCNET0018 miniKiedyś ktoś mądry powiedział, że dzisiaj problem ludzi nie polega na tym, że nie mogą wybierać, ale na tym, że wybór jest tak ogromy. I że liczba wyborów ciągle się zwiększa, bo co rusz pojawia się jakaś bardziej atrakcyjna alternatywa. Często odraczamy podjęcie decyzji, bo nie chcemy niczego przeoczyć. Ani popełnić żadnego błędu. Czekamy na najlepszy moment. W końcu trzeba będzie jednak podjąć jakąś decyzję. Jak zrobić to najlepiej? Zanim zaczniesz cokolwiek robić, sformułuj swoje pytanie i decyzję do podjęcia. Zbierz wszystkie możliwe informacje na ten temat. Pomyśl o alternatywach, jakie masz.

ANCNET czas miniOrganizacje zarządzają wszystkimi możliwymi zasobami, ale często zapominają o jednym – czasie. Większość z nich nie ma pojęcia, na co pracownicy przeznaczają czas pracy. I wcale nie chodzi o to, że pracownicy nie pracują, ale o sposób, w jaki to robią.

Pracownicy toną w komunikacji elektronicznej. Standardem dzisiaj jest 100 maili na dzień, czyli około 20 000 rocznie! Kto nie miał do czynienia z mailem typu ASAP? Albo nie brał udziału w łańcuchu korespondencji mailowej kierowanej do całej rzeszy adresatów umieszczonych w kopii? Czas pochłaniają również spotkania, najczęściej określane przez samych uczestników jako bezproduktywne. Ich bezproduktywność dodatkowo wzmacnia fakt, że podczas spotkań pracownicy myślami są w zupełnie innym miejscu: ręka w górę, kto podczas spotkań nie wysyła maili? Albo nie zajmuje się jakimś innym ważnym tematem? Albo jego myśli nie krążą wokół projektu, w którym bierze udział i ma do wypełnienia tabelkę?